Районният съд в Ямбол одобри споразумение по дело срещу жена от село Р., обвинена в отглеждане и държане на наркотични вещества. Заседанието се проведе на 1 декември 2025 г. пред съдия Светлана Д. Митрушева Атанасова и приключи с условна присъда и парични санкции.
Случаят в детайли
Според обвинителния акт на Районна прокуратура – Ямбол, Е. К. Ж., неосъждана българска гражданка със средно специално образование, на неустановен ден в началото на 2025 г., в имот на ул. „Н.Й.В.“ в с. Р., засяла и до 17.07.2025 г. отглеждала осем растения от рода на конопа (марихуана). Общото тегло на сухата растителна маса е 354,99 грама, със съдържание на тетрахидроканабинол 0,5% и стойност 7099,80 лв.
На 17 юли 2025 г., около 16:55 ч., в същия имот са открити високорискови наркотични вещества – марихуана и метамфетамин, без надлежно разрешително. Общата стойност на веществата е 1111,07 лв., включително 27,072 г марихуана (10% THC) на стойност 541,44 лв. и 0,031 г метамфетамин (58%) на стойност 2,17 лв.
Съдебно производство и споразумение
В разпоредителното заседание страните заявиха, че няма процесуални пречки за разглеждане на делото по реда на глава 29 от НПК. Прокурорът Н. Р. и защитникът адв. В. от САК представиха споразумение, според което подсъдимата се признава за виновна и приема условията.
„Желая делото да приключи със споразумение“, заяви подсъдимата Е. Ж. пред съда.
Съдът прие, че не са налице основания за прекратяване или спиране на производството и че не е допуснато съществено процесуално нарушение в досъдебната фаза.
Наказанията
Съгласно одобреното споразумение:
- Една година „лишаване от свобода“, отложено за три години изпитателен срок (за отглеждане на коноп – чл. 354в, ал. 1 НК)
- Глоба: 2500 лв.
- Единадесет месеца „лишаване от свобода“, отложено за три години изпитателен срок (за държане на наркотици – чл. 354а, ал. 3, т. 1 НК)
- Глоба: 1800 лв.
- Разноски по делото: 892,79 лв., платими в приход на Републиканския бюджет
- Отнемане на наркотичните вещества в полза на държавата по чл. 53 НК и чл. 354а, ал. 6 НК
Окончателно решение
На основание чл. 23 НК, съдът определи общо наказание от една година „лишаване от свобода“, отложено за три години, и глоба от 2500 лв. Производството по делото е прекратено, а определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
„Разбирам обвинението. Признавам се за виновна. Разбирам споразумението. Последиците от него са ми ясни“, заяви подсъдимата пред съда.
Обяснение: защо е една година, а глобите се сумират
Две отделни престъпления: отглеждане (чл. 354в, ал. 1 НК) и държане (чл. 354а, ал. 3, т. 1 НК). За всяко се определя отделно наказание: 1 година и 11 месеца „лишаване от свобода“.
Общо наказание по чл. 23 НК: при осъждане за няколко престъпления съдът определя едно общо наказание, което е по-тежкото. В случая това е една година. 11-те месеца не се добавят, а се поглъщат от по-тежкото.
Глобите се събират: паричните наказания не се поглъщат; те се сумират — 2500 лв. + 1800 лв. = 4300 лв. Допълнително: разноски 892,79 лв.
