Община Ямбол премахва табелите, обозначаващи зони за платено паркиране, след като Върховният административен съд (ВАС) отмени разширяването на обхвата на синята зона, установи на място репортер на БТА. Произнасянето на ВАС е от 13 юли и е окончателно. С него се потвърждава решението на Ямболския административен съд от юли м. г. за отмяна на решението на Общинския съвет (ОбС) за разширяване на обхвата на синята зона.
Разширяването на зоната за платено паркиране бе гласувано от Общинския съвет на 27 февруари 2025 година. Така в обхвата ѝ попадна целият широк център на града.
Делото срещу решението на ОбС бе заведено по жалба от частно лице, жител на Ямбол, припомня БТА. Върховният административен съд потвърди доводите на първоинстационния съд, че неправилно е избран видът на акта, с който се въвежда разширяването на синята зона и в тази връзка са нарушени процесуални правила за приемане на нормативни актове.
В решението на ВАС се посочва, че не са спазени изискванията за обществено обсъждане и мотивиране на предложението. Отбелязва се също, че мотивите към такъв акт трябва да съдържат причините за приемането му, целите, необходимите финансови и други средства, очакваните резултати, както и анализ за съответствие с правото на Европейския съюз. Според съда съдържанието на решението на Общинския съвет не покрива дори в минимална степен тези изисквания.
Друг съществен пропуск е липсата на графична част. Изброяване на улици и брой паркоместа без карта или схема, на която да са обозначени конкретните места за паркиране, пречи да се провери дали те са определени при спазване на специалните правила, пише в мотивите към решението.
С окончателното решение ВАС потвърждава отмяната на оспорената част от акта на Общинския съвет. Община Ямбол е осъдена да заплати на жалбоподателя разноски по делото в размер на 1022,58 евро.
Платеното паркиране остава да важи за централната градска част - в районите, в които то бе в сила и преди гласуваното миналата година разширяване на зоната.
Официална позиция от Община Ямбол по темата не е оповестена до момента. От пресцентъра казаха за БТА, че кметът Валентин Ревански е в отпуск.
БТА
Бел. Яс повече вж.тук
https://yambolnews.net/drugosti/item/61021-2026-07-14-16-05-27
